Pády systému do BSOD: CrowdStrike

V pátek 19. července 2024 vydala společnost CrowdStrike, poskytovatel EDR řešení, chybnou aktualizaci svého detekčního jádra, které následně způsobilo pád mnoha operačních systému a stanic do BSOD, takzvané modré smrti. Pokud jste byli ovlivněni, existují možnosti pro opravu dotčených systémů.

Dle statistik společnosti Microsoft bylo ovlivněno až 1 celé procento operačních systémů celosvětově, které mají povoleno odesílat telemetrická data o pádech systému. Z povahy chybující aplikace se ovšem jednalo o zvláště kritické systémy a organizace, které právě EDR řešení používají.

Oficiální informace o problému a rozcestník možností nápravy pro jednotlivé platformy najdete na oficiálních stránkách Falcon Content Update Remediation and Guidance Hub | CrowdStrike.

Podrobnější kroky pro VM hostované na platformě Azure jsou popsány v článku Recovery options for Azure Virtual Machines (VM) affected by CrowdStrike Falcon agent – Microsoft Community Hub. Stroje chráněné pomocí Azure Backup a dalších nativních mechanismů mají obnovu samozřejmě ulehčenu.

Pro koncové stanice je k dispozici nyní již i nástroj, který automatizuje jednotlivé kroky nutné pro obnovu systému. Tento je k dispozici i s popisem fungování na New Recovery Tool to help with CrowdStrike issue impacting Windows endpoints – Microsoft Community Hub.

Samozřejmě jsou zde i manuální kroky, které lze provést v zásadě obratem. Na zařízeních, které jsou chráněny BitLocker šifrováním, bude zapotřebí mít k dispozici obnovovací klíče.

  1. Restartovat zařízení do takzvaného Safe Mode.
  2. Vstoupit do Windows Recovery prostředí (WinRE).
  3. V rámci Safe Mode otevřít příkazovou řádku cmd nebo PowerShell jako Administrator.
  4. Pomocí příkazu cd se přesunout do adresáře C:\Windows\System32\drivers\CrowdStrike.
  5. Odstranit veškeré soubory C-00000291.sys pomocí příkazu del C-00000291.sys.
  6. Restartovat počítač.

Náprava si samozřejmě vyžádá jistý čas IT profesionálů. Abychom dokázali společně předejít podobným výpadkům v budoucnosti, je na místě se nyní zamyslet nad:

  • Procesem aktualizací a jejich testováním jak pro operační systém, jeho komponenty, ale i AV a EDR řešení (například Microsoft Defender nabízí stejně jako operační systém možnost několika různých aktualizačních frekvencí a aktualizačních kanálů Manage the gradual rollout process for Microsoft Defender updates – Microsoft Defender for Endpoint | Microsoft Learn)
  • Procesem zrychlené aktualizace v případě bezpečnostního incidentu, kritické zranitelnosti nebo naopak zastavení aktualizací v časech problémů
  • Procesem pravidelného zálohování kritických systémů na úrovni dat, operačního systémů i funkcí infrastruktury (například doménových řadičů)
  • Procesem zálohování klíčů technologie BitLocker (zda do AD, či také do Entra ID nebo jiného systému tuto technologie spravující)
  • Procesem získáváním informací v podobných případech, neboť tento incident využívají i útočníci k šíření falešných oprav a skriptů z falešných webových stránek, které naopak vedou ke kompromitaci prostředí.